2011 Sunday Summer Series

22 May 29 May 05 Jun 26 Jun 10 Jul 24 Jul 31 Jul 07 Aug 14 Aug 21 Aug 28 Aug 11 Sep
Div
Rank
Boat Name Sail No. Skipper Boat Type Div
Pts
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Non-Spinnakero
1 MoAir 64 Dave Ettinger Ranger 26 24 4 1 2 (19c) 2 1 2 1 1 2 3 5
2 Runaway 127 Bob Miller Holder 20 82 5 4 5 19c 9 (19c) 1 6 6 19c 4 4
3 Hot Tuna 179 Rudy Reinecke Olson 30 83 19c 5 6 19c 4 2 (19c) 3 3 1 19c 2
4 Y Knot 18K Patrick Trovatore Hunter 26.5 88 (19c) 2 7 19c 5 4 19c 2 2 7 2 19c
5 Endeavour 45 Louis Magliano J-24 115 6 19c 19c (19c) 7 3 19c 5 4 6 19c 8
6 Raegan-E 67818 Rolf Hahn Olson 30 121 3 (19c) 8 19c 19q 19c 3 4 5 19c 19c 3
7 Green Flash 16 John Huber Rodgers 24 136 19c (19c) 19c 19c 8 19c 6 7 7 8 5 19c
8 Solitude 30 David Wilson Hunter 30 137 19c 19c 1 19c 1 19c (19c) 19c 19c 19c 1 1
9 Zephyr 104 Chad Weiss J-100 SD + Sprit 159 1 3 3 19c 19c 19c 19c (19c) 19c 19c 19c 19c
10 Sierra 16 Jim Corrigan Ranger/Fun23 161 19c 19c 19c (19c) 19c 5 5 9 9 19c 19c 19c
11 Miss Conduct 71 Greg King Morgan 22 165 19c 19c 4 19c 6 19f (19c) 19c 19c 3 19c 19c
12 Kokopelli 58 Ray Pilot Holder 20 170 19c 19c 19c 19c (19c) 19c 19c 8 19c 4 19c 6
13 Claire 258 Randy St. James J-80 181 2 19c 19c 19c 19c 19c (19c) 19c 8 19c 19c 19c
14 Ohh Zone 73091 Rudy Reinecke Beneteau First Class 12 Mod 181.4 1 7 19c 19c 19c 19c 19c 4 (19c) 19c 19c 19c 19c
15 Saridian 330 Larry Melat San Juan 24 181.5 19c 19c 19c 19c 19c 19c (19c) 19c 19c 5 6 19c
16 Prime Time 131 Ted Weihe E-Scow 193 19c 19c 19c 19c 3 19c 19c (19c) 19c 19c 19c 19c
17 Adelie 754 John Steele Catalina 42 WK 197 19c 19c 19c 19c 19c 19c (19c) 19c 19c 19c 19c 7
18 Moonfleet B41 Robert Baime Bristol 41.1 200 19c 19c 19c 19c 10 19c 19c (19c) 19c 19c 19c 19c
Boats Entered: 18   Scoring Method: Low_Point   To qualify: 1   Throwouts: 1
Cruisingo
1 Treo 12199 Bob Hindle Chrysler 22 FK 57 1 12c 2 12c 12c 1 2 (12c) 1 12c 1 1
2 Light Wind 2418 George McCarthy San Juan 21 67 2 1 1 12c 1 (12c) 1 1 12c 12c 12f 12c
3 Saridian 330 Larry Melat San Juan 24 113 12c 12c 12c 12c 12c 2 3 (12c) 12c 12c 12c 12c
4 Passing Wind 48 Tim & Debbie Haskett Cal 28 Flat Top 121.4 2 12c 12c 12c 12c 12c 12c 12c (12c) 12c 12c 2 12c
5 Desiderata 174 Cheri McNulty Ericson 27 121.5 12c 12c 12c 12c 12c 12c (12c) 12c 2 12c 12c 12c
6 Skimmer 844 Mike Collins Cape Dory 25 122.6 2 12c 12f 12f 12c 12c 12c (12c) 12c 3 12c 12c 12c
7 Scots and H20 1148 Blair McCracken Pearson Ensign 122.65 2 12c 12c 3 12c 12c 12c 12c (12c) 12c 12c 12c 12c
8 Snoozin 2183 Joe Pratico San Juan 21 Mk II 122.65 3 12c 12c 12c 12c 12c 12c (12c) 12c 12c 12c 12c
9 Clave 77 Brian Kelly Freedom 28 CB Cat Ketch 123.4 2 12c 12c 12c 12c 12c 12c (12c) 12c 4 12c 12f 12c
10 Forever Young 12 Ron Greenberg Catalina 350 WK 123.5 12c 12c 4 12c 12c 12c 12c (12c) 12c 12c 12c 12c
11 Grateful Folk 1729 Steve McCormack Int Folk Boat 25 132 12c 12c 12c 12c 12c 12c (12c) 12c 12c 12c 12c 12f
Boats Entered: 11   Scoring Method: Low_Point   To qualify: 1   Throwouts: 1
()
Thrown out
c
DNC
f
DNF, TLE
q
DSQ, OCS
s
DNS
r
Race Committee
n
Boats without current WFPHRF certificates are not considered for awards
o
WFPHRF certificates are not required for this division
1
Tie broken under rule A8.1
2
Tie broken under rule A8.2
3
Unable to break tie under A8 rules

Explanation of Terms

webQS Scoring Program: Version v6_20