2010/11 SBYA Sailmonster BOTY Series

17 Oct 09 Jan 13 Feb 13 Mar 10 Apr
Div
Rank
Boat Name Sail No. Skipper Boat Type Div
Pts
1 4 5 6 7
Non-Spinnakero
1 MoAir 64 Dave Ettinger Ranger 26 7.5 1.5 2 1 (6) 3
2 Endeavour 45 Louis Magliano J-24 21 (18f) 3 7 5 6
3 Hot Tuna 179 Rudy Reinecke Olson 30 25.4 1 18c (18c) 3 1 4
4 Solitude 30 David Wilson Hunter 30 25.5 18c (18c) 4 2 2
5 Runaway 127 Bob Miller Holder 20 31 18c (18c) 5 3 5
6 Ohh Zone 73091 Rudy Reinecke Beneteau First Class 12 Mod 40 3 1 18c 18c (18c)
7 Raegan-E 67818 Rolf Hahn Olson 30 42 4 18c 2 18c (18c)
8 Azzurra 5321 Angelo Bettera J-24 46 18c 18c 6 4 (18c)
9 Miss Conduct 71 Greg King Morgan 22 49 6 18c 18c 7 (18c)
10 Scots and H20 1148 Blair McCracken Pearson Ensign 51 18f (18c) 18c 8 7
11 Zephyr 104 Chad Weiss J-100 SD + Sprit 55 18c 18c 18c (18c) 1
12 Spars & Stripes 24 Tim Bell Chrysler 27 OB (TMI) 55.5 1.5 18c 18c 18c (18c)
13 Blew Bayou 91 Bob Miller Santana 23 59 5 18s 18c 18c (18c)
14 IK' Way 4449 Scott McWilliams J-24 61 7 18c 18c 18c (18c)
15 Green Flash 16 John Huber Rodgers 24 62 18c 18c 18c (18c) 8
16 Susy Q SQ 7 Maurice Schoenwald Wavelength 24 - Mod 63 18c 18c (18c) 18s 9
17 Undecided 721 Jason Roznos Mirage 5.5 72 18c 18f 18c 18c (18c)
Boats Entered: 17   Scoring Method: Low_Point   To qualify: 1   Throwouts: 1
Cruisingo
1 Moonfleet B41 Robert Baime Bristol 41.1 13 10c 1 (10c) 1 1
2 Skimmer 844 Mike Collins Cape Dory 25 26.5 10c 3.5 3 10c (10c)
3 Allegaroo 577 David Powell Precision 23 27 10c 2 5 10c (10c)
4 Happy Hours 475 Robert Armstrong Catalina 25 30.5 10c 3.5 7 10c (10c)
5 Scots and H20 1148 Blair McCracken Pearson Ensign 31 10c 10c 1 10c (10c)
6 Hope and Glory 52420 John Murray Island Packet 420 31.4 2 10c 10c 10c 2 (10c)
7 U2 U2 Mike Halliday Capri 25 Catalina 31.5 10c 10c 2 10c (10c)
8 Light Wind 2418 George McCarthy San Juan 21 34 10c 10c 4 10c (10c)
9 Wind Music 177 Don Slevin Nonsuch 26 SD 36 10c 10c 6 10c (10c)
Boats Entered: 9   Scoring Method: Low_Point   To qualify: 1   Throwouts: 1
Pocket Cruisingo
1 Treo 12199 Bob Hindle Chrysler 22 FK 17.4 1 7c 7c (7c) 3 1
2 Skimmer 844 Mike Collins Cape Dory 25 17.5 7f 7c (7c) 2 2
3 Snoozin 2183 Joe Pratico San Juan 21 Mk II 21 7c 7c (7c) 4 3
4 U2 U2 Mike Halliday Capri 25 Catalina 22 7c 7c 7c 1 (7c)
5 Allegaroo 577 David Powell Precision 23 25 7c 7c 7c (7c) 4
6 Desiderata 174 Cheri McNulty Ericson 27 28 7f 7c 7c 7c (7c)
Boats Entered: 6   Scoring Method: Low_Point   To qualify: 1   Throwouts: 1
Rum Runnerso
1 Moxie 5097 John Lundy Catalina 25 TR 33.4 2 11c 11c 11c (11c) 1
2 Red Red Wine ? Bill Brooker CAL 24 (Hunt) 33.5 11c 11c 11c 1 (11c)
3 Saridian 330 Larry Melat San Juan 24 34.4 2 11c 11c 11c (11c) 2
4 Thistle 4507 Paul Reece J-24 34.5 11c 11c 11c 2 (11c)
5 U2 U2 Mike Halliday Capri 25 Catalina 35.4 2 11c 11c 11c (11c) 3
6 PUG 6888 James Stanley Albacore 35.5 11c 11c 11c 3 (11c)
7 Mara 6556 Scott Pagington Catalina 22 36.4 2 11c 11c 11c (11c) 4
8 Happy Hours 475 Robert Armstrong Catalina 25 36.5 11c 11c 11c 4 (11c)
9 Too Sexy S30 Tiffan Linda Stiletto 30 43.5 3 11f 11c 11c 11c (11c)
10 Eda 23 181 Vinny Algozino Pearson Electra 43.5 3 11c 11c 11c 11f (11c)
Boats Entered: 10   Scoring Method: Low_Point   To qualify: 1   Throwouts: 1
()
Thrown out
c
DNC
f
DNF, TLE
q
DSQ, OCS
s
DNS
r
Race Committee
n
Boats without current WFPHRF certificates are not considered for awards
o
WFPHRF certificates are not required for this division
1
Tie broken under rule A8.1
2
Tie broken under rule A8.2
3
Unable to break tie under A8 rules
Preliminary
Preliminary

Explanation of Terms

webQS Scoring Program: Version v6_20